03 Eylül 2021
Sunucu:Akvim TV
03 Eylül 2021
Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Av. Akif GÜZEL’in göreve gelişinin 1. Yılı.


Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Av. Akif GÜZEL’in göreve gelişinin 1. Yılı. BASIN AÇIKLAMASIDIR
Öncelikle toplantımıza katılan değerli basın mensuplarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Bilindiği üzere 11 Ağustos tarihinde meydana gelen ve Kastamonu ilimizin Abana, Bozkurt, Azdavay, Pınarbaşı, Küre, İnebolu, Şenpazar, Devrekani, Çatalzeytin ve Daday ilçelerini etkileyen sel felaketi sebebiyle selden etkilenen tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Sel felaketi sebebiyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Rabbimden rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.
Bölgemizde meydana gelen afet Bakanlık yetkililerimizin de açıkladığı üzere benzeri görülmemiş büyüklükte olmuş ve özellikle Bozkurt ilçemizde büyük yıkıma ve can kayıplarına sebebiyet vermiştir. Ancak daha afetin ilk anlarından itibaren Hükumet yetkililerimiz ve Devletimizin tüm görevli kademeleri teyakkuz haline geçmiş öncelikle sel sebebiyle mahsur kalan vatandaşlarımızın kurtarılmasına yönelik büyük gayret sarfedilmiştir. Bu aşamada başta İç İşleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu olmak üzere, İl Milletvekillerimiz ve İl Başkanımız ile birlikte bölgeye hareket edilmiş arama kurtarma faaliyetlerine bizzat iştirak edilmiştir. Ayrıca bölgeye gönderilen bakanlık arama kurtarma ve askeri helikopterleriyle en hızlı şekilde kurtarma faaliyetleri yürütülmüştür.
Selden etkilenen vatandaşlarımız öncelikle güvenli bölgelere aktarılmış akabinde Kastamonu KYK yurtlarına yerleştirilmişlerdir.
Afetin ilk gününden itibaren Karayolları, Devlet Su İşleri, İl Özel İdaresi ve Belediye ekipleri tarafından bölgeye gönderilen araçlar ile önce kapalı yollar açılmış, akabinde Türkiye mizin çeşitli illerinden gelen kurum ve belediye araçları ile bölgede arama ve şehri balçıktan arındırma faaliyetlerine başlanmıştır.
Bunun dışında AFAD, UMKE gibi kurumlarımız bölgede çalışmalarını yürütmüşler ve Kızılay, İHH, Deniz Feneri ve diğer STK lar tarafından da bu çalışmalara destek mahiyetinde yiyecek ve giyecek temini sağlanmıştır. Tüm Türkiye bu afette Kastamonumuzda kenetlenmiş adeta felaketler karşısında milletimizin özveriyle nasıl kenetlendiği tüm dünyaya örnek bir şekilde gösterilmiştir. Bu sebeple tüm STK larımıza halen de devam eden özverili çalışmaları sebebiyle teşekkür ediyoruz.
Cumhurbaşkanımız Bozkurt ilçemize gelerek çalışmaları yerinde incelemiş ve afetin tüm yaralarının süratle sarılacağı müjdesini vermiştir. Can kayıpları sebebiyle başsağlığı dileklerini ileten Cumhurbaşkanımızın bu ziyareti vatandaşlarımız için ayrı bir moral ve motivasyon kaynağı olmuştur. İş bu sebeple başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan a, Süleyman Soylu Bakanımıza ve diğer bakanlarımıza da ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Fedakarane bir şekilde olayın ilk anından itibaren bölgeye intikal ederek çalışmaları koordine eden ve 24 gündür bölgeden ayrılmayan, yaraların sarılması için var güçleri ile çalışan, esnafların ve vatandaşlarımızın yanından bir dakika olsun ayrılmayan bakanlarımız, Milletvekillerimiz ve İl Başkanımız büyük teşekkür hak etmektedir.
Ayrıca bir diğer teşekkürü de siz değerli Basın Mensuplarımıza yapmak istiyorum. Felaketin ilk anlarından itibaren doğru ve güvenilir haber ulaştırma gayretiniz ve bu hususta gece gündüz demeden bölgeden Türkiyeye ve Dünyaya haber ulaştırma çabanız takdire ve övgüye layıktır.
Burada şunu söylemeden de geçemeyeceğim. Felaket zamanlarında zor zamanlarda bizler millet olarak kenetlenir, acılarımızı paylaşarak azaltma ve yaralarımızı hep beraber sarma yoluna gideriz. Ancak maalesef İlimiz CHP Milletvekili ve İl Başkanı afetin ilk anlarından itibaren maalesef karapropaganda ve yangına körükle gitme yolunu tercih etmişler, milletin yaralarını sarmak yerine yapılan çalışmaları yok saymak, devletin ve hukumetin gücünü karalamak yönünde açıklamalar yapmışlardır. Önce HES patladı yalanı ile günlerce patlayan bir hes bulmak için çabalamışlar, akabinde çalışmaların yetersiz olduğu, yüzlerce cesetin olduğu şeklinde yalan algı üretme gayretine girmişlerdir. Bölgede acı yaşayan hemşehrilermizin daha çok üzülmesine sebebiyet vermişlerdir. Hatta Bozkurt Devlet Hastanesinin ilk gün selden etkilenmesi sebebiyle sahra hastanesine çevrilen Caminin Cuma namazında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan için boşaltıldığını iddia etmişlerdir. Kendilerine sosyal medyadan cevap vermiştim ancak buradan yinelemek istiyorum. Bölgedeki Cami içersindeki hastalar Bozkurt Devlet Hastanesinin kullanılabilir hale getirilmesiyle hastaneye nakledilmiş ve cami bölgemizdeki Müslüman halkın namaz kılabilmeleri için Cuma Namazında açık hale getirilmiştir. Maalesef bundan dahi rahatsız olduklarını açıkça göstermişlerdir.
Yaşadığımız durum herhangi bir şekilde siyasi bir malzeme haline getirilemeyecek toplumumuzun ortak acısı ve derdi niteliğinde olduğu halde muhalefet maalesef yapmış olduğu yalan ve çarpıtma açıklamalarla olayı siyasi malzeme haline getirmeye gayret etmiştir. Bu sebeple muhalefet tekrar burada da sınıfta kalmış ve toplum nazarında bir kez daha güvenilirliğini yitirmiştir. Yalan siyaseti güden muhalefete de teessüflerimi iletmek istiyorum.
Bunun dışında şunu da söylemek isterim. İlimize bir çok siyasi partinin belediyelerinden de Yardım Malzemeleri ve araç gereç desteği gönderilmiştir. Burada parti ayırt etmeksizin acıya ortak olan, bir nebze de olsa yaraları sarmaya çalışan belediye başkanlarına ve çalışanlarına da teşekkür etmek bizlere düşen bir görevdir.
Bilindiği üzere;
Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Teşkilat Başkanımız tarafından AK Parti Kastamonu Merkez İlçe Başkanlığına aday gösterilmemiz üzerine 30 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleştirilen kongrede şahsım ve yönetimim delegelerimiz tarafından seçilerek göreve getirildik. Önceki dönem Merkez İlçe Başkanımız Sayın Faruk Özdemir den görevi devralarak şahsımıza tevdi edilen görevi layıkıyla yapabilmek adına kollarımızı sıvayarak çalışmaya başladık.
Kastamonu da siyasete yeni bir soluk katmak ve siyasete uzak veya yakın tüm vatandaşlarımızı kucaklamak adına gecemizi gündüzümüze katarak 1 yıl gibi bir süreyi geride bıraktık. Bugün de hem bu 1 yıl ın muhasebesini yapmak hem de gelecek dönemdeki yol haritamızdan bahsetmek adına sizlerle bir araya geldik.
1.Göreve getirildiğimiz günden bugüne kadar 300 ün üzerinde Kastamonu İl Merkezinde ziyaretlerimiz olmuştur.
2.Öncelikle Kastamonu İlimizdeki siyasi Parti Temsilcileri ile görüşme talebimiz olmuş, bu cihetle Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Emin Çınar ve Merkez İlçe Başkanı Ayhan Türkmen beye nezaket ziyaretinde bulunulmuştur. Akabinde Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Hikmet Erbilgin ve önceki dönem Merkez İlçe Başkanı Aydın Böbüroğlu ziyaret edilmiştir. Bunun dışında İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Çıvgın bey ile Genç Parti İl Başkanı Mete Tafracı beyler ziyaret edilmiştir. Bu nazekat ziyaretlerindeki amacımız herkesin hemen hemen birbirini tanıdığı ilimizde siyasetçilerin birbirleri ile iletişimin güçlü olmasına vurgu yapmak ve ilimiz için hep beraber çalışma yapılabilmesine imkan tanımaktır.
İadei ziyaretleri sebebiyle İYİ Parti İl Başkanı ve Genç Parti İl Başkanına teşekkürlerimi sunuyorum. Aynı davranışı diğer parti temsilcilerinden de beklediğimi belirtmek istiyorum.
3.Teşkilatımız içersinde önceki dönemlerde görev almış tüm kademelerdeki teşkilat mensuplarımız ziyaret edilerek kendilerine teşekkür belgeleri teslim edilmiştir. Burada teşkilatımızın bir bütün olduğunu vurgulamak ve bu teşkilata güç ve değer katan emek sarfeden herkese vefa duygumuzu göstermeyi amaçladık.
4. Kastamonu İl Müdürlüklerinde görev yapan bütün İl Müdürlerimiz ziyaret edilmiş, çalışmalarında Kastamonu özelinde azami gayret sarfetmeleri talep edilmiş ve bu hususta da her zaman yanlarında olduğumuz beyan edilmiştir.
5.Kastamonu İlimizde bulunan bütün Sivil Toplum Kuruluşları Ziyaret edilmiş STK başkanları ile koordineli şekilde çalışmalarına destek olunacağı sözü verilmiştir. Kastamonu için çalışan tüm STK larımız bizler için ayrı bir değer ve önem sahiptir.
6.Kastamonu İlimizde bulunan tüm liselerimiz ziyaret edilmiş müdür, idareci ve öğretmenleri ile okulların ihtiyaç ve talepleri noktasında bilgi alınıp gerekli çalışmalar yapılmıştır. Özellikle Kastamonuda bir çok okulumuz Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından yenilenerek modern okul binalarımız öğretmen ve öğrencilerimizin hizmetine sokulmuştur. Yerinde incelediğimiz okullarımızın hem bina hem derslik hem de diğer açılardan üst düzeyde olduğunu söylemeliyim.
7.Simitler bizden Çaylar sizden diyerek ilimizdeki taksici esnaflarımızın tamamı ziyaret edilmiştir. Bu hususta bizlere samimi yaklaşım sergileyen taksici esnafımıza da ayrıca teşekkür ediyorum.
8.Özellikle pandemi döneminde Eğitim ve Araştırma Hastanemiz ve yöneticileriyle yakın görüşmeler gerçekleştirilmiş, pandemi döneminde bir tek hastamızın dahi problem yaşamaması adına çalışılmıştır. Bu dönemde en uzak ilçelerimizde dahi gelen hastalar herhangi bir problem yaşamadan tedavileri sağlanmıştır. Buradan İl Sağlık Müdürümüz ve Eğitim Araştırma Hastanemiz idareci, doktor ve sağlık çalışanlarına da özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Pandemi döneminin sıkıntılarını en yoğun şekilde yaşayan ancak çalışmalarında bir an olsun eksiklik göstermeyen sağlık çalışanlarımız takdir ve teşekkürün en büyüğünü hak ediyorlar.
9. Kastamonu Havalimanızın tanıtımı ve öneminin ifade edilmesi açısından ziyaret edilerek yakından bilgi alınmıştır. Havalimanımız geçen sene yaşadığımız Taşköprü Yangınında olsuğu gibi bu seneki sel felaketinde de büyük rol üstlenmiş ve yangın söndürme helikopter ve uçakları ile arama kurtarma ve ambulans helikopterlerine ev sahipliği yapmıştır. Bu büyük yatırımın Kastamonumuz için sadece yolcu taşımacılığında değil diğer alanlarda da ne denli büyük önem sahip olduğu açıkça görülmektedir.
10.Mahalle Başkanlarımız ve yönetimleri ile istişare toplantıları yapılarak yönetim kadrolarımıza yeni isimler dahil edilerek dinamizm kazandırılmıştır.
11.Kastamonu Merkez İlçemiz 177 merkez köye hitap etmektedir. İş bu sebeple Subaşı- Kırcalar- Şeker Bölgesi, Kuzyak araç Yolu, Akkaya ve Kaşlılar Bölgesinde bulunan 177 köyümzün muhtarları ile 3 sefer de tanışma ve istişare toplantısı düzenlenmiştir. Muhtarlarımızın talep ve istekleri Milletvekilimiz, İl Başkanımız ve İl Genel Meclisi Başkan ve üyelerinin de katıldığı bu toplantılarda ele alınarak buna göre çalışmalar koordine edilmiştir. Kastamonu coğrafyası itibariyle köyleri de çok olan bir ilimizdir. Muhtarlarımızın taleplerinin yerine getirilmesi ve köylerde yaşayan halkımızın problemlerinin çözümü noktasında yapmış olduğumuz bu toplantılarımız büyük takdir görmüştür.
12. Kastamonumuzda bulunan 20 mahallemizde Mahalle Başkanlarımız ve Mahalle Koordinatörlerimiz ile pandemi döneminin elverdiği ölçüde mahalle toplantıları düzenlenmiştir. Mahallelilerimizin istek ve taleplerinin çözümü noktasında çalışmalar ilgili kurumlarımız vasıtasıyla yerine getirilmiştir.
13.Haftalık olağan yönetim kurulu toplantılarımız yapılarak yönetim kurulu üyelerimize verilen görevlen ve yaptıkları çalışmalar hakkında istişareler yürütülmüş ve bu yönde de çalışmalar devam etmektedir.
14.Genel Merkezimiz tarafından yapılan çalışmalara ek olarak ilimizde üye çalışmalarına hız verilmiş ve merkez ilçe üye sayımız 25000 üyenin üzerine çıkarılmıştır.
15. Pandemi döneminde ve pandemi dönemi sonrasında da mahalle bazlı esnaf ziyaretlerimiz devam etmiştir. Esnaflarımızın en az hasar ile pandemi dönemini atlatmalarını sağlayacak hukumet tedbir ve destekleri hususunda esnaflarımız bilgilendirilmişlerdir.
16.İlimize gelen Bakanlarımız ile ilimiz esnaf çiftçi ve diğer sektörlerdeki talepler hususunda istişare toplantıları yapılarak talepler direkt olarak muhataplarına aktarılmıştır.
17.Merkez İlçe Başkanlığı olarak sosyal sorumluluk projelerine destek verilmiş özellikle pandemi döneminde azalan kan stoklarına dikkat çekmek amacıyla Merkez İlçe Yönetim ve Mahalle Yönetimlerimiz ile birlikte 3 sefer kan bağış organizasyonu düzenlenmiştir.
Ayrıca Şehit ve Gaziler Derneği tarafından düzenlenen Can Azerbaycan a mektubum var kampanyasına yönetim kurulumuz tarafından destek olunmuştur.
18.Cuma programları düzenlenerek her hafta farklı bir merkez köyümüzde Cuma namazı kılınarak, namaz öncesi ve sonrasında köydeki hemşehrilerimiz ile bir araya gelinmiş istek ve taleplerinin çözümü noktasında çalışmalar yapılmıştır. Toplamda 1 yıl içersinde 177 merkez köyümüzün 47 si ziyaret edilmiştir.
Burada 1 yıl içersinde yapılan faaliyetlerimizin kısa bir özetini sizlerle ve kamuoyuyla paylaşmış oldum.
Amacımız önümüzdeki dönem boyunca da çalışmalarımıza gece gündüz demeden fedakarane bir şekilde devam etmektir. AK Parti olarak milletinin refahı için 19 yıldır gece gündüz demeden çalışıyor ve sadece kendimiz ile yarışıyoruz. İlimiz için her şeyin en iyisini yapmak gayesi ile hareket ediyoruz.
Kastamonuyu bir turizm başkenti yapmak, ilimizin tarihi ve turistik tüm potansiyelini her alanda ortaya çıkarmak, sanayi ve teknoloji alanında ilimizi hatrı sayılır bir yere getirmek, daha yaşanılır bir Kastamonu için durmadan koşturmak bizlerin gayesidir. Geleceğimizin teminatı çocuklarımız ile, göz aydınlığımız gençlerimiz ile el ele kol kola 2023 hedeflerimize yılmadan yorulmadan koşacağız. Kastamonumuz her şeyin en iyisini hak ediyor. Şahsım ve tüm yönetim kurulumuz adına toplantımıza katılımlarınızdan dolayı sizlere kalbi şükranlarımı sunuyorum.