31 Ağustos 2019
Sunucu:Akvim TV
31 Ağustos 2019
Şapka İnkılabı'nın 94’üncü yıl dönümü kutlamaları sona erdi.Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişi, Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın 94’üncü yıl dönümü etkinliklerinin sona ermesi nedeniyle tören düzenlendi.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 30 Ağustos 1925 tarihinde Şapka Devrimi ile ilgili tarihi konuşmasını yaptığı Arkeoloji Müzesi bahçesinde düzenlenen törende konuşan Vali Yaşar Karadeniz, inkılabın önemine değindi. Savaş yıllarında birçok fedakarlık örneğinin sergilendiğini belirten Karadeniz, şöyle konuştu: “Bugün iki zaferi bir arada kutluyoruz. Birincisini az önce hep beraber coşkulu bir şekilde kutladık. 30 Ağustos da savaş cephesinde kazanılan zaferi kutladık. 30 Ağustos zafer bayramını birlikte kutlarken şimdi de burada diğer ikinci zaferimizi yani savaş sonrasında toplumumuzu hem iktisadi anlamda hem de sosyal anlamda geliştirmeye yönelik yapılan çalışmaların zaferini kutluyoruz. Üstelik şapka ve kılık kıyafet inkılabının büyük zaferden 3 yıl sonra Kastamonu’da gerçekleştirilmiş olması Kastamonu adına bana göre büyük bir gurur kaynağıdır ve Kastamonu’nun Kurtuluş Savaşındaki Samsun’dan 9 Eylül de düşmanın İzmir’de denize dökülüşüne kadar o aşamada göstermiş olduğu büyük kahramanlığın bir ödülüdür ve bir haftadır da biz hem il merkezlerimizde hem de ilçelerde programlar icra ederek bunu kutladık ve bu törenden sonra da Daday’da program olacak ve 1 hafta süren kutlamalar orada sona ermiş olacak. Öncelikle şunu belirteyim ki hem 30 Ağustos zaferi hem de Şapka ve kılık kıyafet inkılabı Türkün Türklüğün Anadolu’da tutulmasını ve ilelebet yaşamasını amaçlayan iki büyük mücadelenin sonucudur ve o mücadele gerçekten zor şartlarda verilmiştir. Elinizde sadece insan ve hayvan gücü olarak o mücadeleyi veriyorsunuz. Üstelik o mücadelenin içinde olması gereken gençler ve orta yaşlı erkekler hepsi cephedeler. Yaz kış demeden bu mücadelenin ne büyük bir fedakarlık olduğunu muhakkak hepimiz iyi anlamalıyız, iyi anlatmalıyız. Bu fedakarlığı gösteren atalarımıza layık olma adına birlik ve beraberlik içinde olmalıyız ve bu milleti, bu ülkeyi daha ileriye götürmek ve kalkındırmak adına elimizden ne tip gayret geliyorsa o gayreti de sonuna kadar göstermeliyiz. Ben bu duygularla öncelikle hem kurtuluş savaşımızda, hem terörle mücadelemizde, hem 15 Temmuz’da ve sınır ötesinde şu anda devam etmekte olan var olma mücadelesinde şehit olan tüm kahramanlarımızı rahmetle ve minnetle anıyorum. Yine başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere 30 Ağustos zaferini bize bahşeden hayatta olmayan tüm gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Hepinizin 30 Ağustos Zafer Bayramını bir kez daha tebrik ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
Konuşmaların ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün şapka inkılabını anlattığı Kastamonu Nutku okundu. Ayrıca merhum öğretmen Cemal Koral’ın konuşması da törende okundu. Programa AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.