14 Ekim 2019
Sunucu:Akvim TV
14 Ekim 2019
Çevre kirliliğine dikkat çekmek için çöp topladılar.Kastamonu’nun Cide ilçesinde faaliyet gösteren Soğuksu Derneği, çevre kirliliği ve doğaya atılan çöplere dikkat çekerek duyarlılık oluşturmak için çalışma başlattı.
Cide Soğuksu Derneği, bölge halkı ve öğrencilerle birlikte gerçekleştirdiği ‘Temiz Çevre Sağlıklı Toplum’ etkinliğinde çevre temizliğine dikkat çekmek için düzenlediği toplantı sonrası Soğuksu bölgesindeki çöpleri topladı. Grup ilk olarak Toygarlı Şehit Osman Yılmaz Ortaokulunun bahçesinde toplandı.
Burada konuşan Okul Müdürü Ömer Candan, “Çevremiz temiz olduğu zaman bir adım önde olacağız” dedi.
Candan, “Çevre kirliliği içinde bulunduğumuz dönemde hepimizin en büyük problemlerinden biri olmuş durumda. Çevremizi kirletiyoruz ve maalesef bunları biz yapıyoruz. Fakat gelecek nesillerimize biz böyle bir dünya bırakamayız. Sizlerden özellikle yeni nesillerimizden isteğimiz çevreyi temiz tutmalarıdır. Özellikle evden çıktığınızda küçük çocuklara, kardeşlerinize ve arkadaşlarınıza örnek birer öğrenci, örnek bir arkadaş ve ağabey olmanızı temenni ediyorum. Okulumuz olarak bizim birincil desteklediğimiz şeylerden birisi çevre kirliliğidir ve çevredeki temizliktir. Çevremiz temiz olduğu zaman bir adım önde olacağız” diye konuştu.
“Atalarımızdan miras coğrafyamızı gelecek nesillere temiz bırakmak zorundayız”
‘Temiz Çevre Sağlıklı Toplum’ etkinliğinin düzenlenmenin öncülüğünü üstelenen Soğuksu Derneği Başkanı ve İstanbul Tuzla Belediyesi Meclis Üyesi Tuncay Şenol ise, “Bu bölgede sorunlarımız çok büyük, maalesef büyük ve mazlum bir coğrafyada yaşıyoruz. Sorunlarımız için yerel ve genel yöneticilerimiz ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar ama bizlerinde üzerine düşen vazifeler var. Atalarımızdan emanet olarak kalan bu coğrafyayı Soğuksu bölgesini evlatlarımıza nasıl devredeceğiz bunu düşünmemiz gerekiyor. Ormanları yakılmış, suları denizleri kirletilmiş, doğal yaşamı bozulmuş coğrafyamı devredeceğiz çocuklarımıza, yoksa güzel bir Soğuksu’mu devredeceğiz. Amacımız bizden önceki atalarımız bizlere teslim ettiği bu güzel coğrafyayı gelecek nesillerimize güzel ve temiz şekilde devretmektir. Bizlerin memleketimizde yaptığı bu programı gerçekleştirmemizde destek olan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya da ayrıca teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
“Bir plastik doğada 3 bin yıl içinde yok oluyor”
Çevre kirliliğine dikkat çekmek için programa katılan İstanbul Tuzla Belediyesi Çevre Yüksek Mühendisi Erkan Elbüz de, doğaya atılan çöplerin doğadaki yok oluş süresini sinevizyon eşliğinde katılımcılara anlattı.
“Doğada materyal olarak hiçbir şey kendisi var olmuyor ve kendi başına da yok olmuyor” diyen Elbüz, “Doğal çevre bizim için çok önemli. Yaşamımıza doğduğumuz andan itibaren sürdürdüğümüz yaşam alanıdır doğal ortam. Çevre insanların ve diğer canlıların yaşamını sürdürdüğü bir ortamımızdır. Bu çevreyi ve doğayı kirletmemiz gerekiyor. Doğada termodinamiğin üçüncü kanunu isimli bir yasası var. Doğada materyal olarak hiç bir şey kendisi var olmuyor ve kendi başına da yok olmuyor. Bu materyallerin yok olması için belli bir işlemler uygulanması gerekiyor. Bizler bu çöpleri evsel atıklarımızı bu işlemleri uygulamadan doğaya attığımız vakitte, bu işlemler uygulanmadığı vakitte bu materyallerin doğanın kendisinin bertaraf etmesini bekliyoruz. Bir plastiğin doğada yok olma süreci üç bin yıl, bir sigara izmaritinin yok olma süreci üç yıl, en az zamanda kaybolan kağıt ve kartonun bile doğada kaybolma süreci üç aydır. Bu yüzden dolayı bizler doğanın bunu temizlemesine imkan vermeden, evsel atıklarımıza, çök konteynırlarına, belediyelerin topladığı ve bunları bertaraf ettiği tesislere götürdüğü ünitelere atmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.
“Cide Belediyesi olarak her zaman yanınızdayız”
Çevre temizliğine dikkat çeken için yapılan etkinliğe katılan Cide Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu da, Cide Belediyesi olarak bu tür etkinlerde üzerilerine düşen her görevi üstleneceklerini belirtti.
Mutlu, “Dünya kendi kaderi üzerinde hızlı şekilde yol alırken bir farkındalık yaratmak adına güzel Soğuksu bölgemizde böyle bir etkinlik düzenleyen Soğuksu Derneğine teşekkür ediyorum. Konu sanayi, savaş, para kazanma gibi bir konu değil. Ama geleceğimizin ve çocuklarımıza bırakacağımız bir dünya açısından çok hayati bir konu. Biz Cide Belediyesi olarak bu konuda bir takim kararlar aldık. Bina bacalarına filtre takılmasını şart koştuk. Denizlerimizin kirlenmesini önlemek için kum midyeciliğine yasak getirdik. Hiçbir arıtmamızdan derelerimize kanalizasyon verilmiyor. Yada çöplerimizi fener dediğimiz yerden kesinlikle atmıyoruz. Ancak geleceğimiz tamamen eğitim üzerinden şekillenecek. Bu konuda en büyük sorumluluk evlerdeki velililerimiz olmak üzere öğretmenlerimize ve bizlere düşüyor. Yapılabilecek uygulamaları ne kadar iyi anlatabilirsek, yeni nesillere o kadar güzel ve temiz bir dünya bırakacağız. Cide Belediyesi olarak çöp arabası hiç problem değil, bu bölgemize bir çöp aracı tahsis edeceğiz. Sizlerin yanında olacağız” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Toygarlı Şehit Osman Yılmaz Ortaokulu öğrencileri ve vatandaşlar, Soğuksu bölgesinde çöp toplayarak topladıkları çöpleri konteynırlarına bıraktılar. Ayrıca dernek üyeleri, bölge halkına bez torba dağıttı.